Individuálna logopedická lekcia pre deti predškolského veku „automatizácia zvuku „ts“ v slovách a vetách. Zhrnutie lekcie logopedie - „zvuk ts“ Lekcia o automatizácii zvuku ts

Výchovné, rozvojové, výchovné úlohy logopedických hodín. Rozvoj artikulačnej praxe, vyslovovanie zvukov v izolácii, rozvoj jemnej motoriky prstov. Rozvoj fonematického vnímania, upevňovanie zvuku v slovách a slabikách.

Odoslanie dobrej práce do databázy znalostí je jednoduché. Použite nižšie uvedený formulár

Študenti, postgraduálni študenti, mladí vedci, ktorí pri štúdiu a práci využívajú vedomostnú základňu, vám budú veľmi vďační.

Uverejnené dňa http://www.allbest.ru/

Individuálne logopedické sedenie o zvukovej produkcii [ts]

Úvod

Cieľ: nastavenie zvuku [ts].

Úlohy:

· Nápravné výchovné:

o uviesť opis a správnu artikuláciu hlásky [ts];

o rozvíjať schopnosť správne vyslovovať hlásku [ts] napodobňovaním;

o naučiť sa vyslovovať hlásku [ts] izolovane.

· Nápravné a rozvojové:

o rozvíjať všeobecné, jemné, artikulačné motorické zručnosti; správne prúdenie vzduchu; fonematické uvedomenie;

· Nápravné a výchovné:

o zvýšiť sebaúctu dieťaťa a pomôcť zlepšiť jeho emocionálnu pohodu.

o udržiavať záujem o hodiny logopedie.

Materiály: pozvánka, cesta s jesenným lístím, prezentácia v PowerPointe,

POKROK TRIEDY

1. Organizačný moment

- Dobrý deň, som veľmi rád, že vás vidím.

- Pozri, dostali sme pozvánku, prečítajme si ju.

Číta pohľadnicu. Zvukoznaika a jeden z jeho priateľov nás pozývajú na návštevu, ale kto je tento priateľ, zistíme, až keď prídeme do mesta. Prijmeme pozvanie Zvukoznaika a jeho kamaráta?

- Dostať sa tam ale nie je také jednoduché, musíme prejsť magickou záhradou a splniť všetky úlohy, ktoré nám Zvukoznaika zanechala a až potom sa môžeme dostať na miesto. Súhlasíte s tým, že mi pomôžete a budete usilovne plniť všetky úlohy?

- Tak poďme na to! zvuk fonematické vnímanie slabika

2. Kultivácia silného, ​​dlhotrvajúceho smerovaného hladkého prúdu vzduchu

- Toto je záhrada, ale všetky cesty v nej sú pokryté jesenným lístím. A prvou úlohou od Zvukoznayka je vyčistiť cesty, ale bez toho, aby ste sa dotkli listov rukami. Aké prefíkané, Zvukoznayka! Ako to môžeme urobiť?

(Ak dieťa neuhádne, môžete mu položiť úvodné otázky. Napríklad: Ako vánok čistí cesty?)

Usmejte sa, položte široký predný okraj jazyka na spodnú peru, zakryte ju hornou perou a nechajte malú medzeru, fúkať na jazyk

- Je skvelé, že ste odstránili všetky listy a vyčistili cesty, pokračujme v našej ceste!

3. Rozvoj artikulačnej praxe

- Ach, pozri, aký zaujímavý krík rastie v tejto záhrade.

- Učiteľ zvuku nás žiada, aby sme si zapamätali, aké cvičenia pre jazyk tieto obrázky predstavujú, a predviedli ich krásne.

Dieťa.Pomenujte obrázok a vykonajte cvičenie pri pohľade do zrkadla.

"stierka"

Popis:Ústa sú otvorené, jazyk pokojne priložený na spodnú peru a zoširoka držaný na spodnej pere 3-7 sekúnd.

Náš jazyk je ako špachtľa -

Veľmi rovnomerné, veľmi hladké.

A s takouto špachtľou

A je zábavné kopať.

"Potrestajte nezbedný jazyk"

Popis: Napr. "Stierka", plesni si jazyk hornou perou a povedz "päť-päť-päť." Udržujte svoj široký jazyk v pokojnej polohe s otvorenými ústami a počítajte od 1 do 10.

Na vine je jazyk,

Nemohla som nič povedať.

Zatlieskame mu

Poplácame piškótami.

"Čistíme si zuby"

Popis: Usmejte sa, ukážte zuby, pootvorte ústa a špičkou jazyka si „vyčistite“ spodné zuby pohybom jazyka zo strany na stranu.

Čistím si zuby čisto, čisto

Vonku aj vo vnútri;

Chcem to vždy

Boli biele.

"Šmykľavka"

Popis: usmievajte sa, mierne otvorte ústa, špička jazyka spočíva pod spodnými zubami, zdvihnite široký jazyk v „sklze“. Držte jazyk na 5-10 sekúnd.

Máme dlhý sklz!

Teraz sa povozíme.

Zostaň na kopci

Hladko, pomaly rolujte.

Logopéd. Výborne a zvládli ste túto úlohu skvele.

4. Predmet správy. Zvuková produkcia

- Čo je to za obrázok? Upúta pozornosť dieťaťa na obrázok s artikulatívnou štruktúrou. Bol to Zvukoznaika, ktorý nám zanechal rozprávku o zvuku [ts], no nie jednoduchú rozprávku – s pohybmi. Ja to prečítam a ukážeš to?

Vysvetlenie artikulácie zvuku.

Text rozprávky pre dospelých na čítanie dieťaťu

Závan v tmavej a vlhkej jaskyni. Stráži ju jazyk, ktorý leží natiahnutý na dne jaskyne, nedá sa to obísť.

klopte dolné zuby proti horným zubom

otvor ústa

položte široko roztiahnutý jazyk na dno úst

Zrazu jazyk zdvihol chrbát k stropu a pritlačil bokmi k horným zubom, teraz je pre vánok ešte ťažšie dostať sa von

urobte z jazyka šmyk: bočné okraje pritlačte k horným stoličkám a špičku jazyka oprite o spodné zuby.

No akonáhle sa predná časť jazyka ohne smerom k spodným zubom, rozhodne sa s nimi šepkať. Vetrík sa mu okamžite valí po chrbte ako šmykľavka. Kĺže až po spodné zuby.

ponechajte malý priestor medzi zubami, dlho fúkajte na špičku jazyka, vyslovte zvuk [s].

Zuby sa nestihnú zavrieť a zablokovať cestu vánku, zostáva medzi nimi malá medzera.

usmejte sa, mierne odkryte zuby a otvorte ich (vzdialenosť 1-2 mm).

Jazyk sa hnevá na zuby, že nezadržia vánok. Jazyk prednou časťou klesá k spodným zubom a chrbtom silno naráža na horné zuby.

držte špičku jazyka za spodnými zubami a niekoľkokrát vyslovte hlásku [t].

po údere jazyka sa mu vetrík skotúľa po chrbte a zrazu vyskočí do úzkej medzery medzi zubami.

zreteľne a opakovane vyslovujte hlásky [t] a [s] spolu (získajte hlásku ts)

priložte dlaň k ústam, vnímajte trhavé pohyby vzduchu.

- Chlapík odviedol skvelú prácu. Pamätajme, že pri rýchlom vyslovovaní -TS - v tejto polohe jazyka vzniká zvuk [ts].

Tento príbeh je o zvuku [ts]. Opakujte spolu [ts] (Keď dieťa hlásku zopakuje, dbajte ešte raz na správnu artikuláciu).

5 . Izolované vyslovovanie zvuku, znakpomsty s jeho vizuálnym symbolom

Logopéd. Tu je nová úloha od Zvukoznaika. Pozorne sa pozrite na obrázok a pamätajte (logopéd ukazuje obrázok detského kočíka - vizuálny symbol zvuku) Nový zvuk [ts] je podobný tomu, ktorý vás žiadame nevydávať Ticho, ticho, dieťa spí! Tsktsk! Opakujte!!

- Výborne, ide ti to dobre.

6 . Rozvoj jemných motorických schopností prstovruky

- A tu je náš Zvukoznayka a jeho kamarát. Kto je to?

- Presne tak, ježko. Ahoj Zvukoznaika, ahoj ježko!

- Poďme si zahrať prstovú hru „Ježek“

Jedna ruka (dlaň otvorená, prsty roztiahnuté) je ježko, prsty druhej ruky sú lesné zvieratká.

- Skvelé!

7 . rozvojrozvoj fonematického vnímania

- Ježek ponúka, že si zahrá svoju obľúbenú hru „Catch the Sound“. Hneď ako začujete zvuk [ts], tlieskajte rukami.

Rečový materiál: sh, s, k, ts, t, ts, s, m, p, ts.

8 . Oprava zvukov v slabikách

YATS - YATS - YATS - ZAJAC

EC - EC - EC - DANCE

AC - AC - AC - MESIAC

9 . Fixovanie zvukov v slovách

Počúvajte a hádajte hádanky.

Miluje žuť mrkvu

Veľmi šikovne jedáva kapustu,

Skáka sem a tam,

Cez polia a lesy

Sivá, biela a šikmá,

Kto, povedzte, je?

Dom je okrúhly, dom je biely,

Najprv bol dom celý,

A ako to nakoniec prasklo,

Tak som vyskočil...( kuriatko)

Je pokrytý pupienkami, zelenými,

Chutné čerstvé a slané.

Paradajkový priateľ a brat,

Šalát je s nimi taký dobrý!

Tento štíhly muž

Chrumkavé, tenké...( uhorka)

10 . Oprava zvukov vo vetách

Pozrite sa na obrázky a doplňte vetu správne.

Pes pohrýzol Sonyu na...

Malý... sedí na vysokej borovici.

Podkúval kone v vyhni...

Logopéd. Výborne, hrali sme výborne.

11 . Výsledok, hodnotenie výkonuvy

- . Naša cesta sa teda skončila, dostali sme sa na Zvukoznayku, navštívili jeho kamaráta ježka.A pripomeňme si, s akým zvukom sme sa stretli v rozprávke a hrali sa s ním.

- Správne so zvukom [ts] ste odviedli skvelú prácu, správne ste splnili všetky úlohy a za to vám Zvukoznaika dáva darček.

Uverejnené na Allbest.ru

...

Podobné dokumenty

    Automatizácia každej opravenej hlásky v slabikách, slovách, vetách. Metodické odporúčania na korekciu fonetickej stránky reči u šesťročných detí s rinoláliou. Herný materiál pre nápravné práce. Rozbor logopedických hodín.

    správa z praxe, pridaná 9.12.2010

    Popis správnej artikulácie zvuku (D). Charakteristika zvuku podľa miesta a spôsobu vzniku. Druhy a príčiny porušení. Metódy inscenovania a automatizácie jemného zvuku. Súbor artikulačných cvičení. Hry na posilnenie zvuku v reči dieťaťa.

    test, pridaný 18.11.2014

    Vzdelávací a tematický plán pre predmety: matematika, umelecké činnosti, rozvoj reči, kognitívna činnosť. Cieľ, ciele programu, hodinová záťaž. Zhrnutie lekcie logopédie: „Diferenciácia zvukov [d], [t] v slabikách, slovách, vetách.“

    tréningový manuál, pridaný 09.06.2009

    Sprievodca didaktickými hrami. Metodika vedenia elementárnych druhov hudobnej činnosti detí. Úlohy na rozlíšenie medzi trvaním zvuku a intenzitou zvuku. Pamäť ako jedna zo zložiek didaktických hier. Vzdelávacie hry, aktivity a pravidlá.

    abstrakt, pridaný 09.03.2010

    Štúdium čŕt rozvoja jemných motorických zručností u detí základných škôl v psychologickej a pedagogickej literatúre. Hodiny modelovania ako prostriedok rozvoja jemnej motoriky dieťaťa. Vypracovanie odporúčaní pre učiteľov na prípravu a vedenie modelovacích hodín.

    kurzová práca, pridané 11.2.2014

    Nevýhody výslovnosti spätnojazyčných zvukov. Hlavné typy kappacizmu. Profily artikulácie pri vytváraní zvuku. Náprava hitizmu a parachitizmu. Primárna prevencia rečových patológií a porúch výslovnosti zvuku u detí predškolského veku.

    test, pridané 02.03.2013

    Psychologické a fyzické charakteristiky detí primárneho predškolského veku. Jemná motorika rúk a úroveň vývinu reči, ich vzájomná závislosť. Rozvoj aktívnych pohybov prstov. Štúdium vplyvu vývinu jemnej motoriky na vývin reči.

    práca, pridané 27.06.2015

    Triedy s deťmi s poruchami duševného vývinu, nápravno-vývojové, výcvikové a vzdelávacie účely. Rozvoj techník čítania, zostavenie osnovy čítaného, ​​analýza sémantických pasáží textu, schopnosť vyzdvihnúť hlavnú myšlienku a sformulovať ju.

    tréningový manuál, pridaný 22.07.2009

    Stanovenie noriem a patológií detskej reči. Aplikácia techniky manuálnej praxe na zostavenie psychologického portrétu predškoláka. Vývoj súboru cvičení na rozvoj jemnej motoriky u detí s foneticko-fonemickým nedostatočným rozvojom.

    kurzová práca, pridané 28.04.2011

    Vykonávanie diagnostiky a zisťovanie úrovne rozvoja jemnej motoriky u detí so všeobecnou poruchou reči zo študijného súboru. Výber hier a cvičení na rozvoj motorických zručností v triedach manuálnej práce. Rozvoj a efektívnosť pedagogického programu.

Bredikhina Natalya Sergejevna
učiteľ - logopéd KSU "OSHI č. 1 pre deti s ODD" mesto Šachtinsk, región Karaganda

Cieľ: Upevniť výslovnosť hlásky [C] v izolovanej forme, v slabikách, slovách a vetách.

· Edukačné – objasnenie artikulácie hlásky [Ts], automatizácia hlásky izolovane, v slabikách, slovách, vetách, objasnenie izolovanej polohy; naučte sa vykonávať artikulačné cvičenia, aby ste zvuk [Ts] produkovali v plnom rozsahu; naučiť sa podávať akusticko-artikulačnú charakteristiku zvuku; zlepšiť schopnosti analýzy a syntézy zvuku.

· Nápravno – rozvoj rečovej motoriky; rozvoj fonematického sluchu; rozvoj presných pohybov ruky. Rozvíjať artikulačné motorické zručnosti a výslovnosť reči; rozvíjať zrakovú a sluchovú pozornosť, pamäť, hmatové vnemy, rozvoj jemných motorických schopností;

· Vzdelávacie – Pestovať kognitívnu činnosť, záujem o štúdium látky, pozornosť k zvuku vlastnej reči. Pestujte si poriadok a organizáciu v práci.

Kural Zhabdyktar: Zrkadlo, predmety na prstovú gymnastiku, lopta, obrázky predmetov, pracovný zošit, prezentácia, zvukový symbol, obrázky so zvukom [C] v názve, zvukové pravítko, karty na určenie miesta zvuku v slove, zvukové signály, masér „Su-Jok“, obrúsky.

Priebeh lekcie

I. Organizačný moment. (Pozdrav v štátnom jazyku. Vytvorenie emocionálne pozitívneho zázemia na vyučovacej hodine).

Dnes sa vy a ja vydáme na cestu do rozprávkovej krajiny. Chcete? Potom počúvajte. (Snímka č. 2) V istom kráľovstve, v istom štáte, zlá čarodejnica vyhnala do neba veľa mrakov a už niekoľko dní nevidieť slnko, len prší. Kráľ bol smutný. Iba statoční, odvážni rytieri môžu pomôcť zrušiť zlú kliatbu. Pomôžme ľuďom v tejto krajine vrátiť slnko. Aby ste to dosiahli, musíte správne dokončiť všetky úlohy. Si pripravený? Potom začnime.

Pred začatím lekcie si zopakujme pravidlá:

· Naše uši pozorne počúvajú.

· Ústa sú na zips.

· Naše oči si všetko všímajú a pamätajú.

· Hovorte jasne a nahlas.

II. Prípravné cvičenia.

1) Masáž tvárových svalov (samomasáž, masér).

2) Masírujte svaly jazyka (masážnym prístrojom).

3) Mimická gymnastika (pomocou kariet).

4) Artikulačná gymnastika. Dychové cvičenie. Izolovaná výslovnosť hlásky [Ts] – snímka číslo 3:

V tejto rozprávkovej krajine je čarovné zrkadlo. Pozrite sa, čo nám ukazuje. Toto je príbeh o jazyku.

Jazyk sa zobudil skoro ráno a jeho domček – ústa – boli zavreté. Potom začal klopať na jedno líce, potom na druhé (cvičenie „Bumps“).

Ústa sa otvorili, jazyk vystrčil, ale zuby ho nechceli pustiť a začali hrýzť (cvičenie „Cesto“).

Potom sa jazyk rozhodol vyčistiť si zuby. Umývame si horné a dolné zuby (cvičenie „Čistite si zuby“).

Zubom sa to páčilo a ústa sa začali usmievať. Široko sa usmievame a ukazujeme čisté zuby (cvičenie „Plot“).

Jazyk šiel na prechádzku, videl hojdačku a rozhodol sa hojdať (cvičenie „Swing“). A potom zišiel po šmykľavke (cvičenie „Gorka“).

Pozri, tu sú nakreslené balóny. Urobme si s vami aj „balónik“ a nafúknite ho.

Prsty oboch rúk sú v „štipke“ a končeky sa dotýkajú (pozri obrázok). V tejto polohe na ne fúkame (dychové cvičenie „Nafúknite balón“). Prsty postupne nadobudnú tvar gule - sklz č.4.

Predstavte si, že balón praskol a vyfúkol: „Šššššššššššššš." Teraz sa lopta vyfúkne takto: „Ts-ts-ts...“ prsty sa vrátia do pôvodnej polohy.

III. Automatizácia zvuku [Ts].

1. Automatizácia zvuku [Ts] v čistých jazykoch. (Snímka č. 5)
Tsa-tsa-tsa - tu je ovca.
Tset-tse-tse - Idem k ovciam.
Tsu-tsu-tsu - vediem ovcu.
Tsk-tsk-tsk - žiadna ovca.

2. Automatizácia zvuku [Ц] v slovách. (Snímka č. 6)
Pozorne sa pozrite a pomenujte predmety, ktorých názvy obsahujú zvuk [C]. (Kováč, kura, mlyn, uhorka, gombík, cirkus, nožnice, kvet).
Kto je tu zvláštny? (Pes). prečo? (V slove „pes“ nie je žiadny zvuk [Ts])

3. Automatizácia zvuku [Ц] v slovách. Rozvoj fonematického sluchu. Určenie polohy hlásky [Ц] v slovách. (Snímka č. 7)
Na cestu s nami pôjde zajac, sliepka, kuriatko, ovečka a volavka. Musíme ich posadiť do vagónov. Povedz mi, kde sa v týchto slovách skrýva zvuk [C] (na začiatku, v strede alebo na konci).

(V prvom vozni je kura a volavka, v druhom - kura a ovca, v treťom - zajac)

4. Upevnenie vizuálneho obrazu písmena [C]. Rozvoj zrakového vnímania. (Snímka č. 8)
Zoberieme si so sebou aj písmeno „C“. Pozrite sa, ako sa to píše a zamyslite sa nad tým, ako to vyzerá. Nakreslite si to do zošita. Pozrite sa, ako vyzerá moje písmeno "C".

5. Cvičenie na prstoch.
Samomasáž prstov a dlaní pomocou Su-jok loptičky a krúžku. Pohyby sú sprevádzané riadkami básne.
- Osem pri ceste,
Deviatka na lúke...
- Čo myslíš, dážď?
Možno môžem pomôcť?
- Dva - pod starou jedľou,
V blízkosti stohu je šesť...
-Čo myslíš, dážď?
Nevieš počítať?
– Ponáhľam sa spočítať všetky sedmokrásky.
Desať na okraji, pod osikou - päť...
No prídem na to. Ako dlho do problémov!
Zrazu nemám dostatok vody pre všetkých.
6. Písomné práce s písmenom „C“.
1) Práca v zošitoch.

2) Práca na jednotlivých kartách.

7. Tvorenie podstatných mien príponovou metódou. (Snímka č. 9)
V rozprávkovej krajine žije magická ozvena. Poďme sa s ním hrať. Tvor slová podľa predlohy.
polievka - misa
cukor - cukornička
cukrík - miska na cukríky
chlieb - chlebník

IV. Fyzické cvičenie. (snímka č. 10)

Stretli sme ďalšieho obyvateľa rozprávkovej krajiny – volavku. Poďme si s vami zacvičiť. „Heron“ (striedavo stojíme na pravej a potom na ľavej nohe, ruky do strán).

Na jednej nohe v močiari
Volavka stojí celý deň.
Volavka dlhonosá
Stojí ako socha.

V. Automatizácia zvuku [Ц] vo vetách. (snímka č. 11)

1) Povedz mi posledné slovo vo vete. Toto slovo musí mať hlásku [C] - snímka č.11.

Pes pohrýzol Sonyu na ... (prst)
Žije vo vtáčej búdke... (škorec)
Na prahu vigvamu stojí... (Ind.)
Posol prišiel s listom do ... (palác)
V skleníku vyrástla veľká... (uhorka).

2) Vytváranie viet na základe obrázkov s danými slovami (snímka č. 12)

Vytvorte vety so slovami: obliekať sa, smiať sa, jazdiť na koni, študovať, osušiť sa, kúpať sa. Nezabudnite jasne a správne vysloviť hlásku [C].

VI. Zhrnutie lekcie. Reflexia.

Výborne! Pomohli ste obyvateľom rozprávkovej ríše. Mraky sa rozjasnili, rozsvietilo sa, objavilo sa slnko. Pozri, čo robí slnko? Smeje sa a teší sa, že ste taký šikovný!
Povedz mi, čo sa ti najviac páčilo? S akým zvukom sa dnes často stretávame?

Referencie

1. Lekcie logopéda. Korekcia porúch reči / N.S. Žukova - M.: Eksmo, 2008. 120 s.

2. Hráme, počúvame, napodobňujeme – dostávame zvuky. V.V. Tsvyntarny – M.: ZAO Tsentropoligraf, 2004. – 63 s.

3. Domáce zošit č.1 na upevnenie výslovnosti pískavých hlások S,Z,Ts / V.V. Konovalenko, S.V. Konovalenko – „Gnome and D“, 2002. – 48 s.

Tamara Nikolaeva
Zhrnutie individuálnej logopedickej hodiny „Automatizácia zvuku [T] v slovách“

Predmet:

štádium:

automatizácia

Cieľ:

Upevnenie správnej výslovnosti hlásky [C] v slovách.

Úlohy:

1. Vzdelávacie:

Automatizujte zvuk „C“ v slovách.

Pokračujte v učení sa koordinácie čísloviek s podstatnými menami.

2. Nápravné a rozvojové:

Rozvíjať schopnosť určiť polohu hlásky [ts] v slovách.

Rozvíjať fonematické procesy, jemnú a artikulačnú motoriku, pozornosť.

Formujte správne dýchanie reči.

Pokračujte vo vytváraní slabikovej štruktúry slova.

3. Vzdelávacie:

Rozvíjať pozitívny vzťah k hodine, samostatnosť, kontrolu nad vlastným prejavom.

Vybavenie:

zrkadlo, artikulačná gymnastika v obrázkoch, masér su-jok, obrázky námetov (prst, vták, ovca, tvár, mlyn, prsteň, volavka, reťaz, kura, zajac, karta s obrázkom vláčika a obrázky námetu (škorec, vták, princezná, kráľ, medveď, jašterica, zajac, schémy na určenie zvuku v slove, obrázok kurčiat na vyfarbenie.

Priebeh lekcie:

I. Organizačný moment.

Logopéd. Ahojte, podajme si ruky a usmejme sa na seba.

Konverzácia.

Logopéd. Pohodlne sa usaďte pred zrkadlom, dnes v triede pôjdeme na rozprávku.

Ty a ja pôjdeme do rozprávky

Nájdeme tam zvuk [ts],

Starý muž nám pomôže,

Starec Zvukovichok.

Logopéd ukazuje hračku starčeka Zvukovicha.

II. Artikulačná gymnastika.

Logopéd. Starý pán Zvukovichok je veľmi veselý a spoločenský, má veľa priateľov. Kamaráti sa s Cheerful Tongue, Fingers a Air Stream.

Logopéd. S kým sa kamarátiš v skupine? (odpovede dieťaťa)

Logopéd. Starý pán nás pozýva skamarátiť sa s Veselým jazýčkom.

Cvičenie „Úsmev“ - zuby zatvorené, nie sú viditeľné, pery v úsmeve.

Cvičenie „Plot“ - úsmev, ukážte zuby.

Cvičenie „Potrestajte neposlušný jazyk“ - položte široký jazyk na spodnú peru a poklepte ho perami a vyslovte „päť-päť-päť“.

Cvičenie „Swing“ - vystrčte úzky jazyk, ťahajte ho striedavo, potom k nosu, potom k brade.

Cvičenie „Gorka“ - otvorte ústa, skryte špičku jazyka za spodné zuby a zdvihnite zadnú časť jazyka nahor. Ukáž mi strmý kopec.

Cvičenie "Focus" - ústa mierne otvorené, jazyk naklonený dopredu a zdvihnutý, plynulo vydýchnite na vatu ležiacu na špičke nosa.

Logopéd. Výborne! Váš jazyk sa stal poslušným a pohyblivým.

Pozri, naša rozprávka je neporiadok, na zemi sú rozhádzané obrázky.

Natiahnite prsty, aby sme pomohli starému Zvukovichovi vyčistiť.

III. Hra s prstami pomocou maséra su-jok

(zlepšenie schopností priestorovej orientácie, rozvoj pamäti, pozornosti, jemnej motoriky).

Logopéd. Umiestnite prsteň na palec pravej ruky a potom na ľavú ruku.

Umiestnite prsteň na ukazovák ľavej ruky, pravej ruky atď.

Logopéd. Zatvorte oči (logopéd mu nasadí prsteň na ktorýkoľvek prst) Teraz mi povedzte, na ktorú ruku a na ktorý prst sa prsteň nasadzuje?

Logopéd číta báseň. Dieťa si prsteň nasadí postupne na všetky prsty, najprv na pravú ruku, potom na ľavú.

Zatúlal sa do našej škôlky

Desať malých sliepok.

Mám ich z ulice

Strakaté kura.

Roztomilé malé kura

Si na zlej ulici

Toto je materská škola

Ale nie pre sliepky.

Logopéd. Výborne, teraz sú vaše prsty veľmi šikovné.

IV. Automatizácia zvuku [ts] v slovách.

Konverzácia na základe obrázkov (jasná výslovnosť slov so zvukom [ts]).

Hra „Povedz to správne“ (priraďovanie čísel k podstatným menám).

Na podlahe sú rozhádzané obrázky so zvukom [ts] v názve.

Logopéd. Pomôžme starému Zvukovichovi vyčistiť.

(Dieťa zdvíha obrázky z podlahy)

Logopéd. Čo je zobrazené na obrázku? (Odpoveď dieťaťa. Uistite sa, že výslovnosť je správna)

Pozri, na zadnej strane sú čísla, spočítaj toto slovo toľkokrát, koľkokrát uvidíš číslo. Napríklad: jeden prst, dva prsty, tri prsty.

(Odpoveď dieťaťa).

Prst (3, vtáčik (5, ovca (1, tvár) (2, mlyn (5, krúžok (4), volavka (2, reťaz) (6, kura (5, zajac (3).

Logopéd. Výborne, pomohol obnoviť poriadok starcovi Zukovičovi.

V. Hra „Povedz správne slovo“

(vývoj fonematického sluchu, pozornosti, rozdiel medzi slovami, ktoré znejú podobne).

Logopéd. Pozri, kým sme dávali veci do poriadku, starý Zvukovichok o niečom premýšľal. Pozorne počúvajte a povedzte, o čom starý muž sníva, keď počujete správne slovo.

Dvoret - dvor - palác,

svetlá - kvety - tvets - shvets.

(Odpovede dieťaťa).

Na tabuli sú zavesené obrázky znázorňujúce palác alebo kvet.

Logopéd. Presne tak, starček sníva o paláci a kvetinovej lúke.

Poďme si trochu oddýchnuť na kvetinovej lúke.

VI. Phys. minúta "Nevädza"

(koordinácia reči s pohybom, rozvoj všeobecnej motoriky).

Modré hviezdy padali z neba.

Les na nich očarene hľadí,

Vietor ticho krúži nad nimi,

Pozerá sa na modré hviezdy v žite,

Vlna chrpa jemne trasie,

Magické kvety modré ako hviezdy.

Logopéd. Zvukovich má čoskoro narodeniny a hostia k nemu prichádzajú vlakom.

Pomôžme cestujúcim vyraziť na cestu.

VII. Hra "Zábavný vlak".

Rozdelenie slov na slabiky, určovanie počtu slabík v slove (tvorba slabičnej stavby slova).

Logopéd. Pomenujte každého cestujúceho, zdôraznite zvuk [C]. Zatlieskajte rukami, aby ste zistili počet slabík v každom slove a zistíte, kto bude v ktorom vozni cestovať (na karte je obrázok vláčika s vagónmi a obrázkami (škorec, kuriatko, vták, princezná, kráľ, medveď, jašterica, zajac).

Výborne, všetci cestujúci si sadli na svoje miesta a ponáhľajú sa navštíviť starého pána Zvukovicha.

Ako viete, je zvykom dávať darčeky na narodeniny. Ak chcete zistiť, čo vám dáme k narodeninám, musíte splniť nasledujúcu úlohu.

VIII. Hra „Nájdi slovo“.

Určenie polohy hlásky [C] v slove (rozvoj fonematického sluchu, pozornosti).

Logopéd. Pomenujte obrázky so zvýraznením zvuku [C]. Pomenujte slová, v ktorých je hláska [Ц] na začiatku, v strede, na konci slova. Spojte každý obrázok s príslušným diagramom (karta zobrazuje diagramy a obrázky (reťaz, uhorka, studňa, prsteň, vajce, kura, spevák, volavka, palác, kniha). Identifikujte ďalší obrázok a zistíte, čo dáme starému mužovi k narodeninám Prečo je zbytočná? (odpovede dieťaťa)

Výborne, dáme starému Zvukovichovi knihu.

Logopéd. Naša rozprávka sa skončila. Starý muž Zvukovichok hovorí, že vám ďakujem za pomoc a za dar.

IX. Zhrnutie lekcie.

Dom. cvičenie.

Logopéd. A mám pre vás darček (obrázky - omaľovánky, zakrúžkujte si doma bodky a krásne ich vyfarbite.

Týmto sa naša lekcia končí, dnes ste to zvládli skvele! Páčilo sa mi, ako jasne ste vyslovovali hlásku [C] slovami a správne ste dokončili všetky úlohy.

Dnes sa ti darilo, páčilo sa mi, ako si pozorne počúval a odpovedal na otázky.

Publikácie k téme:

Abstrakt z individuálnej logopedickej hodiny „Automatizácia zvuku [h] v slovách (zvuk v strede slova)“ Téma: Zvuk [h] Cieľ: zautomatizovať zvuk [h] v slovách (zvuk v strede slova) Hlavné ciele: Nápravné a vzdelávacie: - cvičenie v.

Cieľ: automatizovať zvuk [l] v slabikách s kombináciou spoluhlások a v slovách s nimi. Hlavné úlohy: Nápravno-výchovné: - cvičenie.

Zhrnutie individuálnej logopedickej hodiny „Automatizácia zvuku [r] v slovách a frázach“ Cieľ: automatizovať zvuk [r] v slovách a frázach. Hlavné úlohy: Nápravno-výchovné: - cvičenie v používaní slov a.

Abstrakt z individuálnej logopedickej hodiny „Automatizácia zvuku [w] v slovách“ (na základe mužských a ženských mien) Téma: Zvuk [sh]. Cieľ: automatizovať zvuk [sh] v slovách. Hlavné úlohy: Nápravno-výchovné: - nácvik správnej výslovnosti.

Cieľ: automatizácia hlásky [w] v slovách s otvorenou slabikou (pre žiaka s mentálnou retardáciou v prípravnej skupine). Ciele: - posilniť artikuláciu.

Zhrnutie individuálnej logopedickej hodiny „Automatizácia zvuku [Ш] v slovách, frázach a vetách“ Ciele: 1) Nápravné a vzdelávacie: - posilnenie správnej výslovnosti hlásky [Ш]; - naučiť sa určovať prítomnosť a miesto zvuku [Ш].

ZHRNUTIE INDIVIDUÁLNEJ logopedickej hodiny na TÉMU „AUTOMATIZÁCIA ZVUKU L V SLABÁCH, SLOVÁCH“ Cieľ: automatizácia hlásky L v slabikách.

Zhrnutie individuálnej logopedickej hodiny „Automatizácia zvuku [L] v slabikách, slovách, vetách“ Ciele: 1. Objasniť správnu výslovnosť hlásky L v slabikách, slovách, vetách. 2. Precvičte si určovanie prítomnosti a hlásky L v slovách.

Zhrnutie individuálnej logopedickej hodiny „Automatizácia zvuku [S] v slabikách, slovách, vetách“ Cieľ: správne a zreteľne vysloviť hlásku [C] v slabikách, slovách, vetách. Ciele: Nápravné a vzdelávacie: - automatizovať zvuk.

Zhrnutie otvorenej individuálnej logopedickej hodiny

Chlapci, pamätajme na naše pravidlo:

Každý deň, vždy, všade,

V triede, v hre,

To je pravda, hovoríme jasne,

Nikdy sa nikam neponáhľame.

Text: Tak nasnežilo. Na lúkach zvädli posledné kvety. Iba v teplých skleníkoch pestujú kvety zruční pestovatelia kvetov. V prírode kvety rýchlo vyblednú, ale v kvetinovej záhrade budú kvitnúť dlho a potešia oko svojím kvitnutím. Jeden kvet vybledne a druhý kvitne v jasných farbách.

Ktorý zvuk je v texte počuť najčastejšie?

Umiestnite pred seba toľko žetónov, koľko je slov so zvukom „C“, ktorý počujete.

Dnes v triede budeme hovoriť o farbách, no zároveň budeme neustále sledovať správnu výslovnosť hlásky „C“.

1). Relax pre prsty.

Na čistinke vyrástol vysoký kvet,

V magické ráno som otvoril okvetné lístky.

Krása a výživa pre všetky okvetné lístky

Spoločne dávajú korene pod zemou.

2) Príprava na kĺbovú gymnastiku.

Pozrime sa na pristátie.

Predstavme si, že sme v masážnom salóne. Tu máme krém vyrobený z kvetov. Jemne naneste krém na tvár:

    od stredu čela po spánky

    z vnútornej strany oka okolo očných viečok

    poklepaním na krídla nosa a potom zapnite zvuk

    od krídel nosa po ušnicu

    od stredu brady po

uši

    masáž orbicularis oris svalu.

    Mimické cvičenia.

Po masáži obdivujeme sami seba.

    boli prekvapení

    zamračil sa

    boli rozhorčení

    radoval sa

    usmial sa

    Cvičenie pre dolnú čeľusť.

Vpravo, vľavo, robte krúživé pohyby, počítajte ďalej.

5) Masáž tvrdého podnebia.

6) Aktivácia svalov mäkkého podnebia.

    Niektoré kvety sa dajú použiť na prípravu liečivých roztokov, preto sme pripravili roztok z Kalanchoe, poďme liečiť krk. Naberieme roztok cez slamku, opláchneme krk a prehltneme.

7) Cvičenie na rozvoj bránicového dýchania.

Výdych - pfft

Návrat dychu

Výdych - pfft

Návrat dychu.

Cvičenie na pery: wow, aký oblak (rúrka), úsmev (kvet sa otvára).

Pre jazyk: * masáž pier

    zubná masáž

    držanie jazyka na spodnej pere

    držanie jazyka za spodnými zubami

    špičku jazyka oprite o spodné zuby, vykleňte prednú časť chrbta, použite orálny výdych

Aký zvuk „C“ je spoluhláska alebo samohláska, znený alebo neznelý, tvrdý alebo mäkký?

Prečo je zvuk „C“ spoluhláskový?

Prečo je zvuk "C" nudný?

Prečo je zvuk „Ts“ ťažký?

Aké písmeno predstavuje zvuk „C“ v písaní?

Nájdite písmeno „C“ medzi ostatnými písmenami.

Text: Zber kvetov je jednoduchý a jednoduchý

Malé deti

A tomu, kto je taký vysoký,

Nie je ľahké natrhať kvet.

Zostavte kvet z okvetných lístkov, jasne vyslovujte slabiky.

Čítajte slabiky v nasledujúcom poradí: ats-ots-uts-yts-its-ets, atsa-otso-utsu-ytsy-itsi-etse, tsa-tso-tsu-tsy-tse.

Vyslovte slovo „kvetina“ a jasne vyslovte všetky zvuky.

Koľko slabík je v slove „kvet“, prečo?

Koľko zvukov je v slove „kvet“, pomenujte ich v poradí.

Určite miesto hlásky „C“ v slove „kvet“.

Vráťme sa k nášmu obrázku a zapamätajte si slová so zvukom „C“, ktoré ste našli na začiatku našej hodiny.

Pomenujte slová, ktoré odpovedajú na otázku "kto?"

- "čo robiť?",

- "Ktorý?".

Deťom sa ponúka deformovaná veta: kvitne, v, kvet, kvetinová záhrada.

Koľko slov je vo vete?

Pomenujte slová vo vete v poradí.

Napíšte grafické znázornenie tejto vety.

Prečítajte si vetu grafu.

Napíšte vetu do zošita s výslovnosťou.

Práca s deformovaným textom:

Kvety nás potešia svojim rozkvetom. Kvetinárka zasadila kvety do skleníka. Kvety kvitnú v kvetinovej záhrade v zime av lete.

Pamätáte si, na akom zvuku sme na hodine pracovali?

Dokončite vetu vložením slova „kvet“ v správnom tvare:

Kvitne v kvetinovej záhrade......

Niet lepšieho miesta na svete......

Sme veľmi štastní…….

Prinášame domov......

Obdivujeme……

A spievame o......

Chlapci, ďakujem veľmi pekne za lekciu. Všetci ste dnes pracovali dobre.

Ciele a ciele:

Precvičte si správnu výslovnosť hlásky ts v slovách, vetách,

Pokračujte v učení sa odpovedať na otázky v podrobných vetách.

Vybavenie: zrkadlá, obrázky predmetov, obrázky predmetov, lopta.

Počas vyučovania.

I. Artikulačná gymnastika

„Úsmev“, „plot“, „proboscis“, „šiška“, „miesiť cesto“, „umývať si zuby“, „smýkať sa“.

II. Fonematické uvedomenie.

Objavil sa v žltom kožuchu,
Zbohom dve mušle! (kuriatko)

Aký zvuk počujeme na začiatku slova?
- Aký je to zvuk?
- Keď v úsmeve vyslovíme hlásku ts - pery, jazyk stúpa hore-dole.

Žilo raz jedno kura. Rád utiekol od svojej matky a hral „pasce“ so svojimi bratmi a sestrami. Zahrajme si hru „Pasce“ s kuracím mäsom. Keď začujete zvuk ts, zatlieskajte rukami.

m-r-ts-sh-z-ts-h-f-r-ts
ma-sha-tsa-ro-tso-zhu-shu-tsu

III. Práca so slabikami.

Kurča sa s tebou rado hralo. Navrhuje hrať hru „Lopta“.

Loptová hra.

Hádzajte loptu a opakujte slabiku.

ats-ots-uts-yts-ets
tsa-tso-tsu-tsy

IV. Práca so slovami.

Cvakanie, klakanie,
Zvoláva deti
Zhromažďuje všetkých pod svoje krídla. (kura)

Sliepka nevie nájsť kuriatko. Volá, ale neodpovedá. Pomôžte jej zavolať kura.
- Ako sa volajú sliepky? (chick-chick-chick)
- Kurča začulo jeho meno a rozbehlo sa k ostatným sliepkám.

Práca z obrázka.

Koľko kurčiat má kura?

V. Práca s frázami.

Práca z obrázka.

Sliepka pozbierala všetky sliepky.
Kurčatá a kura
Celý deň vonku.
Kurčatá v blízkosti sliepky
Kurčatá na sliepke
Kurčatá pod sliepkou.


VI. Práca s návrhom.

Práca s dejovým obrázkom.


Vypracovanie návrhov. Vyslovovanie viet v zbore každým študentom.

VII. Zhrnutie lekcie.

Sliepka obdivovala kurčatá,
Ak nie je kura, je to múdre dievča.

S kým si sa hral počas hodiny?
- S akým zvukom ste pracovali?

Medvedeva Natalja Gennadievna,
učiteľ-logopéd KGS(K)OU
"Barnaul S(K)OSHI č. 4 V typ"