Kaip pavasaris nusprendė papuošti mišką. P. Skrebitskio pasakojimo „Pavasaris miške“ skaitymas. Ką reiškia pakabinti ragelį?

Išmokyti vaikus pagal piešinius kurti teksto atpasakojimą;

Ugdyti vaikų valingą dėmesį ir loginį mąstymą.

Įranga: pasakojimo „Pavasaris“ tekstas, atraminiai brėžiniai (77-81 iliustracijos), rutulys, magnetinė žymeklio lenta.

Pamokos eiga

. Kalbos apšilimas

„Paskambink man maloniai“

Išmokyti vaikus pagal piešimo planą kurti pasakojamas istorijas pagal idėjas (iš asmeninės patirties);

Įranga: dalykiniai paveikslėliai su pavasario ženklų atvaizdais, piešimo planas (logopedas jį schematiškai nubraižo ant lentos), kamuoliukas, magnetinė žymeklio lenta.

Pamokos eiga

.Kalbos apšilimas

Kūno kultūros minutė. Logopedo nuožiūra.

II. Pagrindinė pamokos dalis

1. Patarlių reikšmių paaiškinimas.

Logopedas paaiškina vaikams patarlių reikšmę: „Pavasaris raudonas ir alkanas“; „Jei būtų miškas, lakštingalos skristų“.

2. Pasakojamų istorijų sudarymas iš asmeninės vaikų patirties pagal piešimo planą. Logopedas.Šiandien klasėje rašysime istoriją apie darbus, kurie pavasarį atliekami sode.

Pažiūrėkite į sklypo nuotraukas su pavasario ženklų vaizdais ir pavasario sode atliekamus darbus.

Sukurkime pasakojimą apie pavasario darbus sode. Jūs jau žinote, kad bet kuri istorija turi turėti tvarką. Todėl pirmiausia aptarsime savo istorijos metmenis.

Logopedas įvardija paramos plano taškus ir parodo jų išsidėstymo seką.

Logopedas. Priminsiu, kad už kiekvieną sakinį tikrai gausite specialią geltoną lustą. O jei sugebėsite sukomponuoti visą „gražių“ sakinį, kalboje panaudosite palyginimą, posakį ar patarlę, gausite ir raudoną prizo žetoną.

Pagal paramos plano punktus vaikai paeiliui kuria sakinius ir jungia juos į pasakojimą. Logopedas rūpinasi, kad pasakojimas nenutrūktų ir padeda vaikams iškilus sunkumams.

Pagrindinis piešimo planas

Logopedė dėkoja vaikams už pastangas ir jų sudarytą pasakojimą.

III. Apibendrinant pamoką

Logopedė apibendrina pamoką. Suskaičiuoja vaikų traškučius ir nustato iškalbingiausius pasakotojus.

Logopedas ir vaikai jiems ploja.

59 pamoka. „Toks baisus karas“

Tikslas: Karo metų temos paveikslų ir fotografijų pasiūlymų rengimas ir platinimas.

Užduotys:

Suaktyvinkite žodyną tema „Pergalės diena“; sinonimų žodynas;

Išmokyti vaikus suprasti daugiaprasminių žodžių, vaizdinių posakių ir posakių reikšmes;

Išmokyti vaikus sudaryti sudėtingus žodžius (būdvardžius);

Išmokykite vaikus kurti ir... platinti pasiūlymus dėl temos paveikslų ir nuotraukų;

Ugdyti vaikų užuojautą kitiems žmonėms ir patriotiškumą;

Ugdykite vaikų savanorišką dėmesį ir loginį mąstymą.

Įranga: karo metų fotografijos, šiuolaikinės fotografijos su veteranų atvaizdais, Pergalės paradas Maskvoje, teminis paveikslas „Pergalės diena“ (29 iliustracija), specialūs ir priziniai žetonai (apie 30 vnt.), kamuoliukas, magnetinė žymeklio lenta.

Preliminarus darbas: Logopedo nurodymu namuose tėvai su vaikais atrenka nuotraukas iš šeimos archyvų ir klausia artimųjų apie artimuosius, kovojusius ar dirbusius priešo užnugaryje.

Pamokos eiga

.Kalbos apšilimas

Kūno kultūros minutė. Logopedo nuožiūra.

. Pagrindinė pamokos dalis

1. Daugiaprasminių žodžių, vaizdinių posakių ir posakių reikšmių paaiškinimas.

Logopedas aiškina vaikams polisemantinių žodžių reikšmes automatinis, šlovė, vaizdinės išraiškos: „Tylos minutė“, „Tėvynė“ ir posakis: „Skaičiai yra saugu“; „Kulkosvaidis ir kastuvas yra kareivio draugai“.

2.Įvadas į pamokos temą.

Kartu su vaikais logopedė prie lentos prideda karo metų nuotraukas iš vaikų šeimų archyvų, modernias nuotraukas su veteranų ir Pergalės parado Maskvoje atvaizdais bei dalykinį paveikslą „Pergalės diena“.

Logopedas. Antrasis pasaulinis karas yra vienas baisiausių įvykių ne tik XX a., bet ir visoje istorijoje.

Pergalės diena, kurią kasmet švenčiame gegužės 9 d., yra šventė, bet šventė „su ašaromis akyse“. Tai visų pirma gedulo diena, milijonų žuvusių žmonių atminimo diena. Šie žmonės atidavė viską už didžiąją pergalę. Drąsių ir drąsių karių dėka mes ir mūsų artimieji dabar gyvi.

Išmokykite vaikus teisingai sudaryti veiksmažodžius su įvairiais veiksmažodžių priešdėliais užpilti;

Išmokyti vaikus suprasti daugiaprasminių žodžių ir patarlių reikšmes;

Išmokyti vaikus pagal serijos paveikslėlius sudaryti teksto atpasakojimą;

Ugdyti vaikų valingą dėmesį, regimąją ir žodinę atmintį, loginį mąstymą.

Įranga: nuotraukos su skirtingų spalvų vaizdais; ąsotis vandens, stiklinė, nedidelė laistytuvas ir kambarinė gėlė; 1 albumas (pagal vaikų skaičių), rutulys, magnetinė žymeklio lenta.

Pamokos eiga

aš.Kalbos apšilimas

Kalbos žaidimų ir pratimų pavadinimai

„Prisimink ir pavadink“

Kamuolio žaidimas. Logopedė kviečia vaikus, ratu perduodamus kamuolį vieni kitiems, vardinti įvairias gėles ir jų auginimo vietas. Pasirūpinkite, kad vaikai nesikartotų.

Pavyzdžiui: Sodo gėlė – rožė. Laukinė gėlė – rugiagėlė.

„Paskambink man maloniai“

Kamuolio žaidimas. Vaikai ir logopedas sustoja ratu. Logopedas įvardija bet kurią gėlę ir jos ženklą, pavyzdžiui: „Baltoji ramunė“ ir meta kamuolį vienam iš vaikų. Vaikas pagauna kamuolį, meiliai pavadina šią gėlę ir ženklą: „Mažoji balta ramunė“ ir grąžina kamuolį logopedui. Žaidimas tęsiasi.

"Pasakyk priešingai"

Kamuolio žaidimas. Vaikai stovi puslankiu priešais logopedą. Logopedas įvardija frazę ir meta kamuolį vienam iš vaikų. Vaikas pagauna kamuolį, pavadina frazę „priešingai“ (antonimas) ir grąžina kamuolį logopedui. Žaidimas tęsiasi. Pavyzdžiui: didelė gėlė. - Maža gėlė.

Kūno kultūros minutė. Logopedo nuožiūra.

II.Pagrindinė pamokos dalis

1. Polisemantinių žodžių ir patarlių reikšmių paaiškinimas.

Logopedė vaikams aiškina polisemantinių žodžių lapas, šaknis, spalva ir patarlės „Pavasaris raudonas su gėlėmis, ruduo su raiščiais“ reikšmes.

2. Veiksmažodžių su įvairiais priešdėliais formavimas iš veiksmažodžio „pilti“.

Logopedas. Priešais mane ant stalo stovi ąsotis su vandeniu, stiklinė, nedidelė laistytuvas ir kambarinė gėlė. Aš atliksiu kai kuriuos veiksmus, o jūs juos įvardinkite.

Logopedas atlieka įvairius veiksmus su vandeniu. Pavyzdžiui: iš vandens ąsočio į stiklinę įjungta pila, iš stiklinės vandens į laistytuvą re pila, iš laistytuvo su vandeniu Autorius pila, vanduo iš ąsočio Tu pila ir tt

Logopedas. Jūs ir aš taip pat galime naudoti žodžius ir veiksmus užpilti sudaryti daug susijusių žodžių, naudojant įvairius priešdėlius (žodžių dalis, esančias priešais). Pavyzdžiui: pilti, pilti, pilti, pilti, pilti... Aš pradėsiu sakinius, o jūs juos užbaigsite, pasirinkdami tinkamus veiksmo žodžius.

Reikia gėlės iš laistytuvo... (Vanduo.)

Virdulyje nepakanka vandens, reikia įpilti vandens arba... (Pridėti.)

Į puodelį buvo įpilta per daug arbatos.

Kad gerti būtų patogiau, arbatą reikia įdėti į kitą puodelį... (Pilti.)

Nuo stiklinės iki stiklinės vandens galite... (Užpilkite.)

Reikia nešvaraus vandens... (Išpilkite)

3. Teksto atpasakojimas pagal siužetinių paveikslų seriją sudarymas.

Logopedas.Šiandien pamokoje mokysimės perpasakoti tekstą apie tai, kaip Maša augino sodo gėles.

DarbasValbumai (albumas 1, p. 31). Logopedas užduoda vaikams klausimus apie perskaitytą tekstą ir užtikrina, kad vaikai pateiktų išsamius atsakymus. Po to vaikai pagal serijos paveikslėlius atpasakoja kiekvieną teksto dalį.

III. Apibendrinant pamoką

Logopedė apibendrina pamoką. Ačiū vaikams už pastangas.

62 pamoka. „Stebuklinga gėlė gerose rankose“

Tikslas: Kūrybinių istorijų apie „stebuklingas“ gėles rašymas.

Užduotys:

Suaktyvinti žodyną tema „Gėlės ir žolelės“;

Išmokyti vaikus suprasti perkeltinių posakių ir posakių reikšmes;

Išmokykite vaikus teisingai derinti daiktavardžius su skaitiniais vienas, du, trys, penki;

Išmokykite vaikus iš vaizduotės kurti kūrybingus pasakojimus apie „stebuklingas“ gėles;

Ugdyti vaikų valingą dėmesį, vaizduotę, loginį mąstymą.

Įranga: paveikslėliai su sodo, laukinių ir miško gėlių atvaizdais, „stebuklinga lazdelė“, specialūs ir priziniai žetonai, magnetinė žymeklio lenta.

Pamokos eiga

aš.Kalbos apšilimas

Kūno kultūros minutė. Logopedo nuožiūra.

Tai buvo žiemos įkarštis. Miške medžiai skilo nuo šalčio. Rytais saulė pakilo raudonai, tarsi poliruotas varinis baseinas. Jis pakilo žemai virš horizonto ir beveik nešildė žemės. Krūmai ir medžiai buvo padengti baltu putojančiu šerkšnu, o dangus atrodė kaip mėlynas sustingęs ledas. O ant jo dar ryškiau nupieštos sidabrinės medžių viršūnės.

Užburtoje Kalėdų Senelio karalystėje viskas buvo gražu, bet negyva. Gyvūnai nuo šalčio slėpėsi skylėse ir guoliuose, vabzdžiai lipdavo į gilius plyšius ir ten užmigo. Tik paukščiai skraidė per laukus ir miškus, stengdamiesi rasti bent šiek tiek maisto. Jie susiraukė plunksnas ir tylėjo. Šiuo metu jie neturėjo laiko riksmams ar dainoms.

Tačiau vieną dieną į mišką atskrido linksmi, triukšmingi paukščiai – snapeliai. Jie buvo didesni už žvirblius ir rengėsi daug elegantiškiau. Patelės turėjo žalsvas plunksnas, o patinai buvo oranžinės-raudonos spalvos. Tačiau labiausiai stebina, kas mane iš karto pribloškė dėl kryžminių snapų atsiradimo, buvo jų snapai.

Skirtingi paukščiai turi skirtingą snapo formą. Zylė plona kaip adata; Su tokiu snapu labai patogu ištraukti vabzdžius iš siaurų plyšių. Dvynis turi tvirtą, trumpą snapą; Jiems naudinga kalti žievę, iš po jos ištraukti medkirčių vabalus ar pešioti spygliuočių spurgus. Tačiau vanagas ar aitvaras turi aštrų snapą, išlenktą žemyn. Tai plėšrieji paukščiai. Su kabliu snapu jie mikliai griebia grobį ir suplėšia jį į gabalus.

Skersnapių paukščių snapai buvo visiškai nuostabios formos – irgi aštrūs, kabliukai, tik buvo lenkti ne žemyn, o į skirtingas puses: viršutinė snapo pusė buvo išlenkta į vieną pusę, o apatinė – į visai kitą. kryptis. Šis snapas labiausiai priminė kreivas žnyples.

O ir nosys! - nustebo jie žiūrėdami į skersnapius, auksaplaukius ir zyles. – Kaip jie gali pešti maistą ar ką nors kalti? Tai keistuoliai!

Tačiau kreivi paukščiai nepasimetė. Priešingai – niūriame žiemos miške jie puikiai jautėsi kaip namie. Tai buvo natūralūs šiauriečiai. Į tą mišką jie migravo iš toli šiaurės – iš taigos. Ten, taigoje, dar šalčiau, o maisto dar mažiau.

Nuskridę į naują vietą, snapai pirmiausia apsigyveno pušų ir eglių viršūnėse.

Oi, kiek čia prinokusių spurgų! – apsidžiaugė jie. – Kokios skanios sėklos juose! Štai kur laisvė!

Senasis dėmėtasis genys labai susidomėjo savo sparnuotaisiais kaimynais. Žiemą genys maitinosi ir kankorėžių sėklomis, tačiau savo stipriu snapu labai gerai jas kalti. Jis nuskins pušies ar eglės kankorėžį, įsmeigs į medžio plyšį ir kuo stipriau daužys snapu, iš po žvynų ištraukdamas skanias sėklas. Jis ištraukia viską, tada skrenda naujo gabalo ir neša į tą patį plyšį. Išmeta tuščią, įdeda naują, pilną ir vėl pradeda kalti.

Sniege po medžiu, kur dirba genys, yra visa krūva tuščių, nuskabytų spurgų. Ne veltui toks medis su plyšiu vadinamas „miško kalve“, o pats genys – „kalviu“.

Prie medžio, kuriame sėdėjo kryžminiai snapeliai, nuskrido snapas ir ėmė žiūrėti, kaip jie kreivomis nosimis traiškys kūgius. Tačiau kryžkauliai net negalvojo to daryti. Jie su jais elgėsi visiškai kitaip. Skersnapis aštriais nagais įsikibs į kūgį, kartais net kabės ant jo, tarsi ant sūpynės, kreivu, lenktu snapu kiš po žvynais ir pradės traukti iš po jų vieną po kitos sėklas. Viskas klostosi ne ką prasčiau nei su geniu.

Dvynis pažvelgė į skersnapius, papurtė galvą, tada išsirinko prinokusį kūgį ir nuskrido į savo kalvę.

Naujame miške puikiai gyveno snapučiai: daug spurgų, ko daugiau reikia! Taigi jie ten liko žiemoti.

Tačiau užimtiems paukščiams nepatiko, kad žiemos miškas buvo toks nuobodus, ne geresnis už niūrią taigą.

„Kaip padaryti, kad miške būtų smagiau? - pagalvojo jaunas kryžminis paukštis, sėdėdamas ant šakos, pakabintos prinokusiais kūgiais.

Kodėl pavasarį visi paukščiai gieda, o dabar tyli? - paklausė ji ant šakų šokinėjančios zylės.

Ji iš nuostabos net išskleidė sparnus ir atsisėdo ant šalia esančios šakos.

Ar nežinai – pavasarį visi kuriame lizdus ir perime jauniklius. Pavasaris – pats nuostabiausias laikas, todėl dainuojame.

Taigi dabar kurkime lizdus, ​​perimkime jauniklius, dainuokime linksmas dainas!

Atsakydama zylė tik papurtė galvą.

Tu esi keistas paukštis! - Ji pasakė. – Kas inkilus stato ir vaikus augina žiemą? Taip, jie iškart užšals. O šerti nėra kuo – juk visos blakės ir vabzdžiai iki pavasario slėpėsi giliuose plyšiuose ir plyšiuose.

Bet vis tiek pabandysiu! - linksmai atsakė kryžminis paukštis. – Esame šiauriečiai, nebijome jokio šalčio. Ir kiek ten maisto. - Ir ji nukreipė sparnu į sunokusius spurgus.

Zylė jai nieko nesakė. Kaip ji galėjo reaguoti į tokius kvailus ir juokingus žodžius! Tegu giriasi kryžminukas žiemą sukrauna lizdą ir deda į jį kiaušinius. Jai pasitarnaus teisingai, jei visi jos lizde esantys kiaušinėliai sušals ir išnyks. Kitą kartą jis bus protingesnis.

Tačiau drąsiajai paukštei jos pačios idėja labai patiko, ir ji iškart apie tai papasakojo raudonplunksniam draugui kryžkauliui.

Jis laimingai sutiko, ir abu paukščiai pradėjo kurti lizdą.

Visų pirma reikėjo rasti tinkamą vietą lizdui. Ištyrę daugybę medžių, kryžkauliai galiausiai pasirinko seną, tankią eglę. Ji visa buvo padengta sniegu. Nuo jo svorio šakos nusviro. Ir tarp apsnigtų šakų tamsėjo gilūs urvai. Jie vedė į šakų tankmę. Ir būtent ten, ant storos šakos, prie paties kamieno, paukščiai nusprendė susikurti lizdą. Jį gamino iš plonų šakelių ir šakelių, o lizdo dėklą išklojo minkštomis kerpėmis ir samanomis.

Pažiūrėkite, kaip čia gražu ir jauku! - apsidžiaugė snapo patelė, draugei parodydama sniego mėlynumo urvą, kurio viduje buvo lizdas. - Čia vėjas nepučia, o šaltis ne toks piktas.

Raudonasis kryžminis viskuo sutiko su savo draugu. O gal jam, tikram šiauriečiui, labai patiko šalta žiema.

Pagaliau lizdas buvo visiškai paruoštas. Ten patelė padėjo kiaušinėlius ir atsisėdo jų inkubuoti. Ji beveik niekada neišeidavo iš lizdo, kad kiaušinėliai nesušaltų esant dideliam šalčiui. Kryžiukas ją pamaitino. Jis paėmė kankorėžių sėklas ir atnešė jas savo merginai burnoje. Ją iki soties pamaitinęs rūpestingas skerssnapis atsisėdo šalia ant šakos ir tarsi pavasarį, žaliame, žydinčiame miške, dainavo linksmą dainą.

Tik dabar šios dainos klausėsi balti sniegu padengti medžiai ir jautri, skambanti žiemos miško tyla.

Kartais kiškis perbėga pro proskyną, išgirs paukščio giesmę, išdygs ausis, pajudins ūsus ir pradings krūmų tankmėje.

Dvi savaites užsispyręs paukštis sėdėjo nepalikdamas lizdo.

Be kryžminio snapo, ją retkarčiais aplankydavo ir zylė. Jis pažvelgs į mėlyną olą ir gudriai čiulbės:

Kaip laikaisi? Ar tu vis dar sėdi?

- Sėdžiu, - ramiai atsakė kryžminis paukštis.

Sėdi, sėdi, ir aš skrisiu į kaimą. Galbūt pavyks įkąsti į trupinius. – Ir zylė nuskrido.

Galiausiai vieną šaltą, šaltą dieną paukštis pajuto, kad po ja plyšo kiaušinio lukštas. Tai pirmasis jauniklis, kuris išsirita. Už jo pasirodė antras, trečias, ketvirtas... Visi išsirito nuogi, akli, visiškai bejėgiai.

„Tarsi jie tikrai nesušaltų“, – susirūpino paukštė motinėlė ir dar labiau susipyko, pridengdama savo mažylius.

Atviros pamokos tėvams santrauka

apie susipažinimą su grožine literatūra vyresniųjų grupėje.

Tema: „Perpasakoti istoriją apie Skrebitsky G.A. "Pavasaris"

su vėlesniais įvykiais"
Vadovavo mokytoja Vlasova I.T.

GBOU D/S Nr. 2526

Tikslai ir siekiai:

- Švietimas: toliau supažindinti su pavasario ženklais, mokyti atspėti mįslę apie pavasarį, plėsti žinias apie vaikų rašytojo G.A.Skrebitskio kūrybą, skaityti ištrauką iš pasakojimo „Pavasaris“, mokyti atidžiai klausytis teksto ir atsakyti į klausimus apie. turinį, išmokyti pridėti vėlesnių įvykių, logiškai užbaigiant istoriją.

- Vystantis : ugdyti gebėjimą atsirinkti reikiamus veiksmažodžius, daiktavardžius ir būdvardžius; ugdyti kūrybinę vaizduotę ir loginį mąstymą.

- Švietimas: ugdyti susidomėjimą vykstančiais gamtos pokyčiais .
Medžiaga pamokai : žaislinis zuikis, G. A. Skrebitsky nuotrauka, pasakojimo „Pavasaris“ tekstas, pagalbiniai paveikslėliai, iliustracija su pavasario peizažu.
Metodinės technikos : netikėtumo akimirka, mįslės užminimas, eilėraščio skaitymas mintinai, iliustracijos žiūrėjimas, kūrinio skaitymas, pokalbis, atpasakojimas, darbas su informaciniais paveikslėliais.

Leksinė medžiaga:

Preliminarus darbas : išmokti mintinai Požarovos eilėraštį M.A. „Atėjo pavasaris“, žodiniai didaktiniai žaidimai: „Pasakyk kitaip“ (sinonimai), „Paimk ženklus“ (pavasaris, vanduo, upeliai, ...), žiūrint iliustracijas apie pavasarį.

H O D A N I T I O N:

1.Organizacinė dalis. Pokalbis apie pavasarį.

Auklėtojas(rodo vaikams žaislą zuikį): Vaikinai, pas mus atėjo zuikis. Jis nori mums įminti mįslę. Apie kokį metų laiką mes kalbame?
Sniegas tirpsta, ateina diena,

Kada tai įvyksta? (Pavasaris)

Pedagogas: Teisingai, mes kalbame apie pavasarį. Būtent pavasarį kiškis pakeičia baltą kailį į pilką.

Kas gali papasakoti pavasario mėnesius? ( Kovas Balandis Gegužė.)

Koks dabar mėnuo? (Balandis.)

Kaip žmonės vadina šį mėnesį? (Balandis yra sniego senis arba balandis yra Vandenis.)

Kodėl? (Vaikų atsakymai.)

(Atkreipia dėmesį į iliustraciją su pavasario kraštovaizdžiu.) Kurkime sakinius apie pavasarį. (Galite naudoti informacines nuotraukas).

Žaidimas „Galvok, atsakyk“

Sniegas pavasarį... (ką tai daro?) pajuoduoja, tirpsta, papilkėja.

Varvekliai (ką jie daro?) ištirpsta saulėje.

Pavasarį saulė (ką ji veikia?) sušyla, ryškiau šviečia.

Pumpurai ant medžių... išsipūsti

Creek… bėga, murma, teka.

Turėti … pabunda ir išeina iš angos.

Jie atsiranda miško proskynose..(kas?) pirmieji atitirpę lopai, snieguolės, jauna žolė.

Paukščiai pavasarį...(kurie?) skambantis, džiaugsmingas, garsus.
Pedagogas: Vaikinai, pavasaris yra labai gražus metų laikas. Visa gamta atsibunda iš miego ir džiaugiasi ilga diena bei šilta saule. Rusų literatūroje yra daug kūrinių apie pavasarį. Paskaitykime M. A. Požarovos eilėraštį, kuris vadinasi „Atėjo pavasaris“

Vaikai mintinai skaitė eilėraštį:

Atėjo pavasaris.

Miškai ošia, žemė žydi,

Srautas dainuoja ir skamba:

„Atėjo pavasaris, atėjo pavasaris

Drabužiuose iš spindulių!
Vaikų širdys džiaugiasi,

Stengiasi į pievų platybes:

„Atėjo pavasaris, atėjo pavasaris

gėlių girliandoje!
2. Pagrindinė dalis. Skrebitsky G.A. istorijos perpasakojimas. "Pavasaris"

1) Pokalbis apie rašytoją.

Pedagogas:

- Vaikai, dabar aš jums perskaitysiu Georgijaus Aleksejevičiaus Skrebitskio (1903-1964) istoriją (Rodo rašytojo nuotrauką. Pasakoja faktus iš jo biografijos.)
Georgijus Aleksejevičius Skrebitskis gimė 1903 m. liepos 20 d. Maskvoje. Būdamas ketverių metų jis su visa šeima persikėlė gyventi į Tulos provinciją, mažą Černo miestelį. Vaikystės įspūdžiai apie blankią šių vietų gamtą amžinai išliko būsimojo rašytojo atmintyje. Šeima, kurioje augo berniukas, labai mylėjo gamtą, o būsimojo rašytojo įtėvis buvo aistringas medžiotojas ir žvejys, sugebėjęs berniukui perduoti savo pomėgius. Nuoširdi meilė gamtai, atsiradusi ir suvokta vaikystėje ir paauglystėje, tapo viso Georgijaus Skrebitskio gyvenimo kelio gairėmis. Jo knygos plačiai populiarios ne tik mūsų šalyje, bet ir užsienyje...
2) Skrebitsky G.A. istorijos skaitymas. "Pavasaris"

PAVASARIS.

Pavasaris atšilo Saulė

lašėti,

blakės ir vabzdžiai tritonas. Pabudo driežas, Išlipau iš duobės ant medžio kelmo ir atsisėdau saulėje pasikaitinti. Ir varlės taip pat pabudo iš žiemos miego, įšoko į balą - pliaupia tiesiai į vandenį.

Staiga kažkas sušnibždėjo po krūmų krūva...
Auklėtojas analizuoja naujų žodžių leksinę reikšmę:

Kalva- maža kalva kalno papėdėje.

tuščiaviduriai- siaura sekli dauba.

Šiukšliadėžė– senos supuvusios šakos ir medžio žievė.

Brushwood – sausos nukritusios plonos šakos.
Auklėtojas užduoda klausimus apie teksto turinį:

Ką padarė pavasario saulė?

Kaip tekėjo upelis?

Kas nutiko žiemos apartamentams?

O kaip su klaidomis ir vabzdžiais?

Ką padarė Tritonas?

Ką driežas veikė ant kelmo? O varlės?

Kas pasirodė iš po krūmynų? (Vaikiškos versijos.)


Dinaminė pauzė „Ar tai vyksta pavasarį ar ne?

Vaikai stovi šalia kėdžių. Jie atidžiai klauso ženklų. Jei tai atsitinka pavasarį, jie ploja. Jei ne, tada jie pritūpia.


3) Istorijos perskaitymas, perpasakojimas su papildymuvėlesni įvykiai

Vaikai kuria atpasakojimą naudodami pagalbinius paveikslėlius.

4) Mokytojas perskaito rašytojo versiją (pasakojimo tęsinys).
...Staiga po krūmynų krūva kažkas sušnibždėjo ir pajudėjo, išlindo ežiukas. Jis išėjo mieguistas ir sutrikęs. Ant spyglių buvo sausa žolė ir lapai. Ežiukas išlipo ant kalvos, žiovojo, išsitiesė ir ėmė letena valyti šiukšles nuo spyglių. Jam tai padaryti sunku: jo kojos trumpos, jos negali pasiekti nugaros. Šiek tiek apsivalė, tada patogiau atsisėdo ir ėmė liežuviu laižyti pilvą. Ežiukas nusiprausė, apsivalė ir nubėgo per proskyną ieškoti maisto. Dabar jis, vabalai, kirminai, varlės, geriau nesigautų: dabar ežiukas alkanas, tuoj pagaus ir valgys.
3. Baigiamoji dalis. Pamokos santrauka.

Auklėtojas klausia vaikų, kuri versija jiems patiko labiausiai? Kodėl?

vaikai dalijasi įspūdžiais. Mokytojas dėkoja už pamoką.

Literatūra:


  1. O.S. Gomzyak. Šešių metų vaikų nuoseklios kalbos raida.

Skrebitskis Georgijus Aleksejevičius

Pavasaris atšilo Saulė. Miško proskynoje ėmė tirpti sniegas. Ir praėjo dar viena diena, tada dar viena, ir jos visai nebeliko.

Linksmas vyras nubėgo nuo kalno palei įdubą lašėti, užpildė didelę, gilią balą iki kraštų, išsiliejo ir nubėgo toliau į mišką.

Žiemos butai sename kelme buvo tušti, išlindo iš po žievės blakės ir vabzdžiai, išskleidė sparnus ir kažkur nuskrido. Iš dulkių išropojo ilgauodegė būtybė tritonas. Pabudo driežas, Išlipau iš duobės ant medžio kelmo ir atsisėdau saulėje pasikaitinti. IR varlių Taip pat pabudome iš žiemos miego, įšokome į balą ir kritome tiesiai į vandenį.

Staiga po krūmų krūva kažkas sušnibždėjo... pajudėjo ir aš išėjau iš ten ežiukas. Jis išėjo mieguistas ir sutrikęs. Ant spyglių buvo sausa žolė ir lapai. Ežiukas išlipo ant kalvos, žiovojo, išsitiesė ir ėmė letena valyti šiukšles nuo spyglių. Jam tai padaryti sunku: jo kojos trumpos ir negali pasiekti nugaros. Truputį apsivaliau, tada atsisėdau

Balandžio vidurys. Sniegas laukuose jau visas ištirpęs ir tik šen bei ten palei daubas baltuoja. Kartais vidurdienį saulė taip kaitina, kad pasidaro karšta, kaip vasarą.

Sode skraido drugeliai: margi rausvai ir citrinžolė, geltona kaip rudens lapas.

Mes su Michalyčiu jau pagavome vieną iš šių drugelių, užmigdėme eteriu, išskleidėme sparnus ir palikome išdžiūti. Tai pirmoji mūsų būsimos kolekcijos kolekcija.

Vakarais mudu su Michalyčiu užsiimame svarbiais darbais – pildome šovinius, skirtus dygliuočių medžioklei. Dirbame dviese – Seriožos čia nėra, jis išėjo pavasario atostogų pas mamą.

Bet tada dirbu dviese: padedu Michalyčiui supilti šratus į šovinius ir užkišti jas apvaliais kartoniniais kamščiais. Jie vadinami vatomis.

Kai mama praeina pro mus, ji nepritariamai papurto galvą:

Įsitikinkite, kad viskas nesprogsta.

Ponia, apie ką jūs kalbate? – stebisi Michalychas. – Užtaisome šovinius su šratais. Ar gali sprogti šūvis?!

„Visko gali nutikti“, – išsisukinėdamas atsako mama. - Jis nukris ant grindų ir sprogs.

Tada, norėdamas įrodyti tokių baimių nepagrįstumą, pašoku nuo kėdės, numetu keletą granulių ant grindų ir pradedu ant jų šokti:

Matai, niekas nesprogsta!

Mes su Michalychu užsiėmę svarbia užduotimi – pildome šovinius, skirtus medžiokliniams snukiams.

Bet mama tik gūžteli pečiais:

Na, į tave visiškai baisu žiūrėti! Ji paskubomis išeina, o mes tęsiame nutrūkusią pamoką.

Šiomis pavasario dienomis Michalychas ruošėsi ne tik medžioklei – jis ten jau buvo du kartus, nors iki šiol be rezultatų. Sako: dar anksti, miške šiek tiek šalta, o malkos neblogai traukia.

Bet tada vieną dieną dangus apsiniaukė, žaibavo, o pirmasis griaustinio pliūpsnis nugriaudėjo ir kurtinamai ūžė virš mūsų namo.

Kažkur užsitrenkė durys, per kambarį perbėgo šaltukas ir pasigirdo mamos balsas:

Uždarykite langus, perkūnija!

Namas iš karto sutemo. Ir pro lango stiklą pamačiau, kaip sode plikos beržų viršūnės atrodė kreivai į vieną pusę ir jų šakos plazdėjo. Žaibo blyksnis, dar vienas griaustinio pliūpsnis, o dabar dideli lietaus lašai dūzgia ant stogo ir ant stiklinių langų.

Tuo metu priekinės durys plačiai atsidarė ir Michalychas įėjo į koridorių. Ant jo skrybėlės ir palto tamsiais apskritimais matėsi lietaus pėdsakai, ant nosies sužibo didelis lašas, visas veidas spindėjo.

Sveikiname su pirmąja perkūnija! - paskelbė jis. – Dabar tuoj pasidarys šilčiau. - Jis prasmingai pažvelgė į mane. - Na, jaunuoli, jei vakare lietus atslūgs, ar mes neturėtume eiti į mišką ir pažiūrėti, kaip ten laikosi mūsų straubliukai? Po šilto lietaus jie tikriausiai gerai ištemps!

Žiūrėjau į mamą su malda ir viltimi: leis ji ar ne.

Taip, pirmyn, ką tu gali padaryti!

Atsakydamas išpyliau tokį pergalingą šauksmą, kad storas katinas Ivanovičius išsigandęs nušoko nuo sofos ir kaip strėlė nuskriejo ant spintos.

„Jei tik lietus nepakenktų! - Man buvo neramu.

Tačiau nepraėjo nė pusvalandis, kol nustojo lyti, sodo viršūnes krito sunkūs debesys, išlindo saulė, o šilta drėgna žemė kieme ir sode tarsi dūmavo.

Po pietų prasidėjo pasiruošimas medžioklei. Apsirengiau trumpu, šiltu švarku ir liūdnai ėmiau ant batų traukti gilius kaliošos. „Na, koks medžiotojas nešioja kaliošus!

Bet tai dovana nuo manęs! - staiga pasakė mama, įėjusi į kambarį ir paduodama tikrus, naujus batus.

Mano regėjimas net aptemo. Griebiau batus, nepamenu, ar už juos padėkojau. Bet ką gali pridurti žodžiai, kai viskas jau aišku be žodžių?

Trumpa striukė ir kelnės, sukišti į aulinius batus, jau ne pokštas!

Iš karto pasijutau tikra medžiotoja. Labai norėjau važiuoti kaip ožka, bet tai buvo neįmanoma. Susikišau rankas į kišenes ir ramiai vaikščiojau po kambarį, su malonumu uostydama rūgštų šviežios karvės odos kvapą, kuris tarsi kvepalų aromatas sklido iš mano naujų batų.

Vaikščiojau pirmyn atgal, o mama stovėjo kampe ir žiūrėjo į mane su šypsena. Sunku pasakyti, kuris iš mūsų tuo metu buvo laimingesnis.

Staiga už durų pasigirdo pasitikintys žingsniai. Michalychas įėjo, jau pasiruošęs išvykti, apsivilkęs paminkštintą striukę, batus, taip pat su ginklu, raišteliu ir krepšiu būsimam žaidimui.

– O, broli, – sušuko jis, žiūrėdamas į mano batus, – tu tai darai tikrai, kaip medžiotojas! Koks susitarimas! Na, einam, einam, nėra prasmės gaišti laiko.

Išėjome į verandą. Ir tada visai netikėtai Michalychas nusiėmė ginklą nuo peties ir padavė man:

Palaukite, tai trukdo redaguoti.

O laimė! Aš ne tik aučiu batus, bet ir su tikru dvivamzdžiu šautuvu. Dabar eikime gatve. Tikriausiai visi žiūrės į mane.

Įsėdome į gultą ir nuvažiavome.

Šiemet po žiemos pirmą kartą važiavau ne rogėmis, o ratais. Kaip linksmai jie burzgia nelygiu trinkelių grindiniu! Michalychas valdo, o aš sėdžiu šalia ir laikau rankose ginklą, laikau jį taip, kad iš visur būtų kuo aiškiau matyti. Važiuodami per miestą kiekviename žingsnyje sutinkame pažįstamų. Sveikiname visus, ir jie visi, žinoma, su pagarba, o gal ir su pavydu žiūri į batą, kurį rodžiau iš šarabanko, ir į savo ginklą. Be abejo, jie yra tikri, kad tai yra mano ginklas, ir Michalychevo guli čia pat, kažkur ant sėdynės. Tačiau miestas liko užnugaryje, ir mes greitai važiavome lygia, lygia plentu.

Aplink yra laukai. Jauni žiemkenčių javai jau pabudo iš žiemos miego, stovi lygiai, žali, vietomis net sustorėję. Šen bei ten per šviesią, vešlią žalumą vaikšto ar virš lauko skrenda bažnytėlės, linksmai šaukdamos: „Gra-gra-rpa! Michalychas patraukia už vadelių, sustabdo arklį, kad ištrauktų cigaretę ir prisidegtų.

Ar girdi, Jura? - sako jis kažko klausydamas.

Iš karto suprantu, apie ką kalbame. Iš kažkur viršaus girdisi nepaliaujama čiurlių giesmė. Jie skamba iš dešinės ir kairės, skamba iš visur. Visas dangus, visas oras pilnas jų. Tačiau pačių dainininkų iš karto nepastebėsite. Taip, ten vienas jų tarsi kabo ant nematomo siūlo ir dreba aukštai, aukštai virš lauko.

Buvo sumuštas degtukas. Malonūs cigaretės dūmai pasklido man į veidą. Mes pajudėjome toliau.

Michalyčiau, kas ten skrenda? - paklausiau rodydama į du žandikaulių dydžio paukščius.

Jie turėjo juodus sparnus ir juodą galvą, o pilvas buvo visiškai baltas. Jie linksmai vijosi vienas kitą ore, skrydžio metu salto, tarsi žaisdami, ir garsiai šaukė užkimusiais balsais. Atrodė, kad jie vienas kito klausė: „Kas tu esi, kieno tu?

Ar neatpažįstate? - nustebo Michalychas. - Taip, tai ropliai. Pernai parsivežiau tai iš medžioklės.

Prisimenu, prisimenu, – apsidžiaugiau, – gražus, su herbu!

Ir kaip skanu buvo! - mirktelėjo Michalychas. - Atsimink, kepta, su grietine!

Aš, žinoma, jau seniai apie tai buvau pamiršęs, bet, kad nenuliūdinčiau Michaličiaus, teigiamai linktelėjau galva.

Pravažiavome lauką. Štai priekyje miškas. Jis nesitęsia kaip vientisa masė, o išsiskleidžia atskiromis skylutėmis palei kalvų šlaitus. Šalia plento, pačiame pakraštyje, matosi kaimas. Michalyčas pasuka į purviną kelią, o mūsų ratai švelniai rieda vis dar šlapia provėža. Arklio kanopos garsiai trinkteli purve, pilki purvo paplotėliai skrieja tiesiai į veidą.

Prieiname prie kaimo ir paliekame arklį pačiame paskutiniame name.

„O, kaip aš nenoriu duoti Michalyčiui ginklo! Nors ir labai sunkus, mielai nešiočiau net tris kartus sunkesnę, tik nesiskirčiau.

Įėjome į mišką. Čia šlaitu į plačią pievą nusileidžia jaunos drebulės ir beržai. Tarp medžių yra kelias. Žiemą nešiodavo malkas, o dabar provėžos iki kraštų pripildytos ištirpusio vandens - tokio purvo, kad per jį nepravažiuosi nei rogėmis, nei vežimu. Tačiau netoliese, palei kelio pusę, vingiuoja visiškai sausas pėsčiųjų takas. Juo einame gilyn į mišką.

Čia tikrai pajusite pavasarį! Drebulių šakos atrodo purios su ilgais kačiukais, kurie atrodo kaip pilki pūkuoti vikšrai, o jaunų beržų viršūnės taip pat atrodo sustorėjusios; Jie tapo visiškai šokolado spalvos. Iš arti žiūrite į beržo šakelę, ir ji yra padengta dideliais, išpūstais pumpurais. Kita diena, kita - sprogs pumpurai, o iš jų pasirodys ryškiai žalios jaunų lapų liežuvėliai.

Tačiau kol kas lapų nėra nei ant beržų, nei ant drebulių.

Tai geriausias laikas miške. Dar nepažaliavo, stovi toks skaidrus, džiaugsmingas, pilnas pavasariškos saulės spindulių ir paukščių giesmių, švilpimo ir čiulbėjimo, kuris nenutrūksta nė minutei.

Ir kaip nuostabiai kvepia atšildyta žeme, pernykščiais supuvusiais lapais ir karčia medžių pumpurų gaiva!

Užuosk, broli, pauosk geriau! - linksmai sako Michalychas. – Kvepia pačiu pavasariu. Tokių kvepalų už jokius pinigus nenusipirksi.

O aš šnopuoju, iš visų jėgų semiu gaivinančio pavasarinio miško kvapo.

Akylai apsidairau. Žvilgteliu į margą nukritusių lapų skliautą ir matau, ar nepastebiu kur nors po krūmu slypintį svirtį.

Miškinės niekur nematyti, bet proskynoje, prie didelės šviesios balos, pastebiu kažką rausvai melsvo. Bėgu pasižiūrėti. Tai žydi plaučių gėlė. Ant storo žalio stiebo yra atskiros gėlės, kurios atrodo kaip maži ąsočiai; viršutinės yra švelniai rausvos, o apatinės - violetinės.

Michalyčiau, kodėl plaučių žolė turi skirtingų spalvų žiedus? - Aš klausiu.

Kartkartėmis, sako Michalychas. – Iš pradžių jos būna rausvos, o po dienos ar dviejų pamėlynuoja. Michalychas žiūri į gėlę ir ja žavisi.

Plaučių žolė! - sako jis kažkaip dainuojamu balsu. - Ar prisimeni, Jura, kaip Sadko prisimena ją povandeniniuose vandens karaliaus rūmuose:

Dabar arbata, paukščiai ir visi gyvūnai Mums smagu žemėje; Pralaužęs praėjusių metų lapą, dabar Miške mėlynuoja plaučių žolė. Šviežiame, žaliame, jauname miške Kvepia kvepiančiu beržu Ir širdis manyje, aš tik galvoju apie tai, Jis merdėja ir merdėja.

Kiek kartų Michalychas vakarais savo kabinete man skaitė šiuos eilėraščius! Bet čia, pavasariniame miške, kai savo akimis matau tarp pernykščių nukritusių lapų plaušžolės žiedą, pažįstamos linijos skamba kažkaip naujai, kažkaip ypač ryškiai.

Išeiname į nedidelę proskyną. Aplink ją būriuojasi jauni beržai. Viduryje yra mėlyna pavasario bala, tarsi pailgas veidrodis, pilnas iki kraštų skaidraus sniego vandens.

Pribėgu prie jos ir žiūriu į vandenį. Ji tokia švari, kad apačioje aiškiai matosi kiekvienas pernykštis lapas, kiekviena įdubusi šakelė.

Pelenos paviršiumi gyvai plaukioja varlės. Jie spokso į mane išpūtusiomis akimis, bet nebijo, nenori nerti, priešingai, tarsi sveikindamiesi, skleidžia kažkokius burzgiančius sveikinimo garsus.

Sveiki sveiki! – atsakau jiems. – Sveikinu su lengvu garu!

„Jie visai neatėjo plaukti“, – sako Michalychas, artėdamas prie manęs. Jie čia atvyko dėl svarbios užduoties: dėti kiaušinių.

Judame į proskynos pakraštį. Michalyčas atsisėda ant plataus kelmo, atremia ginklą į beržą, išsitraukia cigaretę ir prisidega.

Gerai, mano broli! Mes pasiekėme pavasarį.

Jau vakaras. Saulė tarsi poliruotas vario baseinas, atrodo, kabo virš tolimo miško. Jis visiškai neaptemdo akių, toks didžiulis ir rausvas. Tačiau ant jo pasirodė ilgas sidabrinis debesis.

Žiūrėk, žuvis įmetė į varinį dubenį“, – rodau Michalyčui.

Jūs visada kylate idėjų! - nusišypso ir tuoj pat priduria: - Kai tik už miško nusileis saulė, prasidės troškimas.

O, jei tik greičiau atsisėstų! - sakau, šokinėdamas nuo kojos ant kojos iš nekantrumo.

„Viskas įvyks savo laiku“, - atsako Michalychas. - Nešokinėk. Geriau pažiūrėkite, kaip aplinkui gražu, pasiklausykite, kaip gieda paukščiai. Kurkliai, kokius strazdus drožia!

Išties, iš šalia esančių krūmų girdisi beviltiškas juodvarnių čiulbėjimas.

Gelsvasis kėkštas greitai praskrenda per proskyną ir dingsta miške. Ir dabar iš ten pasigirsta jos garsus, nemalonus verksmas, panašus į išsigandusios katės verksmą.

Galiausiai saulė visiškai dingo už miško. Šilta vakaro aušra ryškiai pasklido dangumi. Paukščių triukšmas po truputį ėmė slūgti. Tačiau baloje varlės murkė garsiau ir susijaudinę.

Na, broli, dabar pažiūrėkime ir klausykime“, - sakė Michalychas. - Stokim čia, po beržu. Mes čia nelabai pastebimi.

Geriau įsitaisėme ir sustingome laukdami. Iš visų jėgų įtempiau klausą ir regėjimą. Labai norėjau pirmas išgirsti trokštamą straubliuką. Tačiau tai nėra taip paprasta, kai varlės nesulaikomai niurzgia baloje. Ir tada strazdas giesmininkas atsisėdo pačioje seno beržo viršūnėje ir švilpė bei čiulbėjo per visą mišką. Pabandykite išgirsti tokio šurmulio kausimą.

Klausyk, jis skraido! - susijaudinęs sušnibždėjo Michalyčas.

kur kur? - Nieko negirdėjau.

Bet Michalychas tik mostelėjo ranka: tylėk ir, paruošęs ginklą, pradėjo intensyviai žiūrėti į tolį, kur aušra sklinda per mažą mišką kaip platus auksinis upelis.

Ir staiga virš jaunų beržų viršūnių aiškiai pamačiau tamsų kažkokio juokingo, beuodegio, balandėlio dydžio, siluetą.

Įprastai plasnodamas trumpais sparnais, paukštis praskrido virš mažo miško. Tą pačią akimirką išgirdau jos balsą: trumpą, staigų švilpimą: „Stic-sti, sti-sti! - ir tada žemas gurkšnis niurzgėjimas: „Hor-hor, hor-hor!

Medžioklė! Dėl to nekilo jokių abejonių. Kiek kartų žiemą Michalychas man pasakojo apie potraukį ir mėgdžiojo miško straublio balsą. Dabar abu sulaikę kvapą klausėmės šių keistų, neprilygstamų garsų ir sekėme trokštamo paukščio skrydžio kryptį. Deja! Vėžys nuskriejo du šimtus žingsnių nuo mūsų, toli už diapazono ribų. Taip jis dingo už miško viršūnių.

Vėl kankinančio laukimo minutės. Bet dabar jau buvau tiksliai girdėjęs, kaip rėkia tikras gyvas erškėtis, žinojau, ko klausyti, ko tikėtis. Ir tada mano ausį pasiekė vos juntamas, jau pažįstamas švilpukas. Garsiau, dar garsiau.

Tai skraido, tai skraido! - sušnabždėjau uždususi iš susijaudinimo.

kur kur? Aš negirdžiu!

Taip, ten, kažkur į dešinę.

Jau aiškiai girdėjosi švilpimas ir niurzgėjimas. Ir iš už šalia esančių beržų tiesiai į mus atskriejo meškerykotis. Jis skrido auštant ir atrodė nebe tamsus, o kažkaip raudonas. Ypač aiškiai matėsi jo tiesus, lazdelę primenantis, žemyn nukreiptas snapas.

Man atrodė, kad jis skrenda ne virš miško, o ruošiasi nutūpti mūsų proskynoje. Bet tą akimirką man tiesiai prieš ausį nuaidėjo šūvis. Woodcockas nulėkė į šoną. Dar vienas šūvis. O miško straubliukas, lyg neteikdamas daugiau reikšmės šiems kurtinantiems garsams, lygiai taip pat sklandžiai suplojo sparnais ir lygiai taip pat švilpdamas ir kurkdamas nuskrido toliau virš miško.

Oi, kokia gėda! „Jis trenkė man tiesiai į galvą“, – nusiminęs Michalychas išsitraukė cigaretę ir nervingai prisidegė. - Aš negalėjau to praleisti. Matyt, parakas yra senas, drėgnas ir visiškai netinkamas naudoti.

Taigi, einam dabar namo, daugiau nešaudysime?! – pasibaisėjau.

Bet Michalychas rūkė ir šiek tiek atsigavo nuo susijaudinimo.

Na, kodėl gi ne? - jis pasakė. - Viena kasetė gali būti drėgna, o kitos geros.

Vėl prasidėjo kankinantis laukimas. Keletą kartų girdėjome sveikinimo švilpimą ir niurzgėjimą, kelis kartus matėme skrendančius svirbus, bet jie visi nuskriejo toli už šūvio.

Greitai pradėjo temti. Dangus pasidarė mėlynas, jame jau švietė pirmosios blankios žvaigždės, o aušra virš miško beveik visiškai užgeso.

Na, laikas grįžti namo! „Šiandien vėl nėra žaidimo“, – liūdnai pasakė Michalychas, mesdamas ginklą per petį.

Palauk, skrenda! - vos nesurėkiau. - Štai jis, virš mūsų.

Tamsus paukščio siluetas vakaro prieblandoje buvo vos įžiūrimas.

Aš nematau!

Woodcockas išskrido į aušrą.

Ak, štai!

Šūvis, antras... Ir paukštis, įstrižai žvelgdamas žemyn, tarsi nėrė į tamsų miško tankmę.

Atrodo, kad jis paruoštas! - susijaudinęs šūktelėjo Michalyčas, verždamasis ta kryptimi, kur dingo miškelis.

Iš tolo tamsoje atrodė, kad ten plyti tankus krūmynas, bet iš tikrųjų tai buvo negausus beržų ir drebulių augimas. Bet ar tikrai tamsoje galite rasti paukštį, kurio spalva būtų tokia pati kaip nukritę lapai ir sausa žolė iš praėjusių metų? Jie ištyrė viską aplinkui, atrodo, kiekviena skylė, kiekvienas guzas buvo ištirtas. Michalychas sudegino beveik visus degtukus. Ne, ne niekur.

O gal jis nenukrito“, – sakė Michalychas. - Po šūvio miškenas dažnai nusileis žemyn, tada išsilygins ir skris toliau. Eime namo, broli. Vis tiek nieko nepamatysi.

Liūdnai slinkau paskui Michalychą. Praėjau pro jauną beržą. Staiga man atrodė, kad ant jos kažkas pajudėjo. Paukštis, gyvūnas? Aš pristabdžiau. Ir tada, tiesiai prieš akis, bagažinės šakėje vėl kažkas vos pajudėjo.

Negalvodama ištiesiau ranką ir pagriebiau kažką šilto, apdengto plunksnomis.

Medžioklė! Hurray, meškere! - rėkiau per visą mišką.

Koks medelis, kur jis yra? - prie manęs pribėgo Michaičius. - Kur tu jį radai? Šauniai padirbėta!

Ant medžio jis vis dar buvo gyvas, plasnodamas sparnais.

Parodžiau šakutę ant beržo kamieno.

Tai jis nukrito, vadinasi, čia įstrigo“, – spėjo Michalychas. - Ir suplakė paskutinį kartą. O gal vėjas pajudino sparną, ir tu pastebėjai. O ir akys! Visai kaip pelėda – jie gali ją pamatyti net naktį.

Michalyčas paėmė krepšį nuo peties, įdėjo į jį užmuštą skraistę ir uždėjo krepšį man ant peties.

Nešiokitės patys. Tai tavo grobis.

Ir tavo, nes tu jį nušovė.

Na, gerai, tegul būna įprasta! - atsakė Michaičius. – Dėl tokios sėkmės reikia minutę pasėdėti ir surūkyti cigaretę.

Atsisėdome viduryje proskynos ant kalvos tiesiai virš balos. Iš ten girdėjosi melodingas varlių murkimas.

Tamsiame vandenyje blankiai atsispindėjo mėlyna ugniagesė žvaigždė.

Michalychas pažvelgė į ją ir, lyg ką nors prisiminęs, ėmė skaityti A. Tolstojaus eilėraščius:

Ir dykuma ir tyla. Tik mieguisti juodvarniai nenoriai baigia giedoti; Iš pievos kyla garai... Prie kojų vandenyje pasirodė mirgančios žvaigždės atspindys...

Jis akimirką tylėjo ir tęsė:

Bet kodėl staiga, skausmingai ir keistai praeitis mane užklupo...

Ir vėl prieš mane, šviesaus sapno viduryje, Ar blykstelėjo mano dienų prarastas pavasaris?

Taip, broli, „prarastas pavasaris“, – pakartojo jis atsistodamas. – Visa tai liūdna. Bet nieko negalima padaryti.

Ko čia liūdna: skersvėjis geras, o skraidyklė rasta? - Buvau nustebęs.

Gyvenk, kiek gyvenau, tada suprasi“, – atsakė Michalyčius.

Ir mes nuėjome į kaimą.

Pristatymas skaitymo pamokai. Tema: „Darbai apie pavasarį“

Užbaigė: Ruleva Galina Nikolaevna


  • Padarykite maždaug 2 cm pjūvius.
  • Gerkite ne daugiau kaip 0,5 litro sulčių.
  • Pjūvius padenkite plastilinu arba sodo laku.

Pažadas - pažadas.

Iš stovyklavietės - parkavimo vieta.

Priespauda – kažkas kankina, slegia

Pavasario srautai yra šaltinio vandenys.

Dėmės yra spalvingos dėmės.














Jis atrodo pilkas

Tačiau jis garsėja savo dainavimu.

KRYŽIAŽODŽIS


Bjaurusis ančiukas iš Anderseno pasakos „Bjaurusis ančiukas“ virto šiuo paukščiu.

KRYŽIAŽODŽIS


Naktį miške gieda paukštis,

Ji bijo įvardinti save...

Ku-ku, ku-ku -

Kraštas nemiega,

O šio paukščio vardas...

KRYŽIAŽODŽIS


Visi migruojantys paukščiai juodesni,

Valo dirbamą žemę nuo kirminų,

Šokinėti pirmyn ir atgal per dirbamą žemę,

O paukščio vardas...

KRYŽIAŽODŽIS


Plaukė vandenyje

bet liko sausas.

KRYŽIAŽODŽIS


Kurį paukštį N. Nadeždina pavadino „ledo lenktynininku“?

KRYŽIAŽODŽIS


MARTINAS

Priekyje yra yla,

Už vairo,

Baltas rankšluostis ant krūtinės

KRYŽIAŽODŽIS


Šis paukštis buvo bjauriojo ančiuko mama.

KRYŽIAŽODŽIS


Padeda mums ūkyje

Ir noriai įsikuria

Jūsų mediniai rūmai,

Tamsi bronza…

KRYŽIAŽODŽIS


Kuris paukštis gieda tarsi grotų fleita?

KRYŽIAŽODŽIS


I.I. Levitanas „Beržų giraitė“

Ką matote jo paveiksle „Beržų giraitė“? Kaip menininkas pavaizdavo beržus? Kokias spalvas jis panaudojo, kad paveikslas būtų ryškus ir saulėtas?


KOKS PUKŠTIS SKRADO NAMO TIK NAKTĮ?